
Klimanetværksmøde - hvordan smager klimahandling?
Den 10. juni 2026 holder vi klimanetværksmøde for lokalsamfund i Givskud. Temaet er klimavenlig mad, og denne gang arrangerer vi en fermenteringsworkshop hvor vi laver klimavenlig mad i praksis. Givskud lokalråd kommer også og fortæller om hvordan de arbejder med delefællesskaber omkring klimavenlig mad igennem deres klimapartnerskab med Vejle Kommune.
10. juni 2025 - kl. 16.30-21
Klimanetværksmøde for lokalsamfund
Temaaften om klimavenlig mad og fermentering
Kom med til en hyggelig aften hvor vi starter i køkkenet, med at prøve kræfter med klimamad i praksis. Gennem en fælles workshop med Heidi Tornbo fra Madkrukken i Givskud, dykker vi ned i fermentering - en enkel og gammel madteknik der er højaktuel i en tid med fokus på klima, madspild og bæredygtige vaner.
Fermentering handler om at lade naturlige bakterier og gær omdanne råvarer som grøntsager, korn og bælgfrugter. Det forlænger holdbarheden, giver dybere smag og gør plantebaseret mad mere mættende og spændende.
Når vi fermenterer, får vi altså:
- mindre madspild
- mere smag i grøn mad
- lavere klimaaftryk
- og sunde, holdbare vaner, der er nemme at tage med hjem
Derudover er vi på besøg i Givskud, for at høre hvordan de arbejder med at skabe et lokalt delefællesskab omkring fødevarer og madlavning igennem deres Klimapartnerskab med Vejle Kommune.
Program:
- 16.30 Ankomst og tjek-ind
- 17.00 Velkomst
- 17.15 Fermenteringsworkshop
- 19.15 Aftensmad
- 20.00 Erfaringer fra Givskud lokalsamfund omkring klimavenlig mad og fælles snak om inspiration
- 20.45 Opsamling og nyt fra kommunen
Praktisk:
Sted: Givskud skole, Vejlevej 47, 7323 Givskud.
Medbring selv et patentglas eller syltetøjsglas på ca. 0,5 liter.
Tilmelding: Til Maren Pilegård Andersen på mamaa@vejle.dk senest 3. juni. Skriv hvis du har særlige allergier. OBS! Der er begrænsede pladser, så tilmelding sker efter først til mølle.
Transport: Har du brug for et lift, eller kan du tage nogen med i bilen? Så skriv til mamaa@vejle.dk, så vi kan arrangere samkørsel. Vi kan også vejlede om muligheder for flextransport.
Om netværket
Klimanetværket for lokalsamfund er til for at støtte lokale frivillige der allerede er i gang eller ønsker at skabe lokal klimahandling. I netværket deler vi viden og erfaringer på tværs, inspirerer og støtter hinanden, og undersøger nye muligheder for samarbejder, metoder og projekter. Tilmeld dig netværkslisten på mamaa@vejle.dk.
